Czym jest coworking – na czym polega, jakie są jego zalety i wady?

Jesteś freelancerem? Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Jeżeli nie możesz skupić się na pracy w domowych warunkach, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest przestrzeń coworking. Poznaj zalety i wady biur coworkingowych i sprawdź, czy jest to oferta dla Ciebie.

 

Co to jest biuro coworkingowe? 

 

Coworking, biuro coworkingowe i przestrzeń coworkingowa – to terminy stosowane zamiennie. Co się pod nimi kryje? Co to jest coworking i czym wyróżnia się biuro coworkingowe? Biuro coworkingowe to przestrzeń przystosowana do pracy umysłowej, którą od standardowego biura odróżnia to, że nie jest użytkowana wyłącznie przez pracowników jednej firmy. W rezultacie o coworkingu mówi się wówczas, gdy przestrzeń biurowa jest współdzielona przez freelancerów lub osoby zatrudnione w różnych firmach.

 

W zależności od obiektu biurowego biuro coworkingowe może mieć różny układ – najczęściej spotykane są:

 
 • coworking w formie open space – biurka znajdują się w otwartej przestrzeni, co sprzyja nawiązywaniu kontaktów zawodowych i kreatywności
 • coworking w postaci oddzielnych pomieszczeń – biurka znajdują się w wydzielonym biurze, które jest zajmowane przez zespół. 
 

Co ważne, strefa coworking jest w pełni przygotowana do pracy. Co to oznacza w praktyce? W przestrzeni znajdują się już biurka, krzesła, szybkie łącze internetowe, jest też aneks kuchenny czy strefa odpoczynku. Dzięki temu osoba, która chce pracować w formule coworkingu, musi przynieść ze sobą do biura jedynie laptopa.

 

Dla kogo przeznaczona jest przestrzeń coworkingowa?

 

Wraz z popularyzowaniem się pracy zdalnej rośnie też zainteresowanie coworkingiem, w rezultacie czego na rynku przybywa tej nowoczesnej przestrzeni biurowej. Nie oznacza to jednak, że biuro coworkingowe będzie odpowiednie dla każdego. Docelową grupą użytkowników przestrzeni coworkingowych wciąż pozostają:

 
 • freelancerzy – osoby mające elastyczne godziny pracy, wykonujące wiele różnych projektów,
 • właściciele małych firm – nie potrzebują oni osobnego biura, ale przez kilka dni w miesiącu chcą mieć dostęp do przestrzeni sprzyjającej koncentracji,
 • osoby wykonujące wolne zawody – ta grupa pracowników również często nie potrzebuje stałego, standardowego biura,
 • niewielkie firmy – strefa coworking zapewnia optymalne warunki dla kilkuosobowego zespołu,
 • start-upy – dla których priorytetem jest często ograniczenie kosztów najmu nowoczesnej przestrzeni biurowej,
 • cyfrowi nomadzi – osoby łączące pracę zarobkową z podróżowaniem, które potrzebują dostępu do biurka jedynie od czasu do czasu,
 • pracownicy, którzy praktykują workation – łączą oni urlop wypoczynkowy z pracą zdalną.
 

Zalety i wady biur coworkingowych

 

Myślisz o tym, aby wynająć biurko w strefie coworkingu? Musisz wiedzieć, że coworking – podobnie jak biura wirtualne – ma zarówno zalety, jak i wady. Warto mieć ich świadomość – to pomoże Ci określić, czy taka przestrzeń będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

 

Biuro coworking – zalety:

 
 • dostęp do w pełni wyposażonego biura – bez konieczności jego wcześniejszego urządzania;
 • niskie koszty w porównaniu do wynajmu standardowej przestrzeni biurowej – w abonament wliczone jest wyposażenie, internet, a często nawet kawa;
 • networking – przestrzeń coworking pozwala nawiązać kontakty biznesowe, a także poznać osoby z pokrewnych branż;
 • możliwość spotkania się z klientem – w tym celu biura coworkingowe udostępniają sale konferencyjne;
 • możliwość utrzymania work-life balance – co jest wyzwaniem dla wielu osób pracujących zdalnie.
 

Co z wadami? Biuro coworking zwłaszcza w formule open space nie zapewnia prywatności – w każdym momencie miejsce obok może zająć osoba o zupełnie innym podejściu do pracy, co może być źródłem frustracji czy konfliktu. To nie wszystko, bo liczyć trzeba się też z hałasem. Dla osób, które nie są przyzwyczajone do pracy w słuchawkach, głośne dźwięki dobiegające z otoczenia mogą być sporym wyzwaniem i utrudniać skoncentrowanie się na zadaniu. Utrudnieniem mogą być również godziny otwarcia biura coworkingowego – na rynku wciąż jest niewiele biur działających całodobowo.

 

Ile kosztuje wynajem strefy coworkingowej?

 

975 zł miesięcznie + VAT – tyle wynosi cena za miesiąc korzystania z biura coworkingowego, gdy zdecydujesz się adres w samym centrum Warszawy (ul. Marszałkowska 111). Trzeba jednak pamiętać, że w stolicy przestrzeń coworkingowa jest najdroższa w Polsce. Jeżeli chcesz skorzystać z biura coworkingowego w innym mieście, możesz spodziewać się niższych stawek. Od czego ostatecznie zależy to, ile będzie Cię kosztował coworking?

 

Cena przestrzeni coworkingowej jest uzależniona głównie od lokalizacji i standardu obiektu. Im większe miasto i im wyższy standard przestrzeni biurowej, tym wyższa będzie miesięczna opłata. Freelancerzy czy cyfrowi nomadzi, którzy chcą w danym miejscu popracować dłużej, mogą liczyć na rabat. Jego wysokość jest jednak ustalana indywidualnie.