Coworking – nowoczesne rozwiązanie dla rozwoju biznesu

Zakup lub wynajem długoterminowy biura nie stanowi już jedynego rozwiązania dla biznesu. Pojawia się sporo opcji, z których korzystają mikro lub małe przedsiębiorstwa.

Coraz więcej osób decyduje się na przykład na coworking. Na czym polega ta forma wynajmu powierzchni biurowych? Czy rzeczywiście warto na nią postawić, jeśli chce się rozwinąć skuteczny i nowoczesny biznes?

.

Coworking – podstawowe założenia

Coworking to forma wynajmu biura lub biurka w przestrzeni dzielonej z innymi użytkownikami. Na to zresztą wskazuje sama nazwa tej usługi.

W ramach coworkingu zyskuje się zatem pomieszczenie lub tylko jego część, dostęp do zaplecza socjalnego, sali konferencyjnej oraz podstawowych sprzętów, niezbędnych do wykonywania codziennych, korporacyjnych obowiązków.

.

Jak wygląda biuro coworkingowe?

Początkowo coworking był głównie kojarzony z wynajmem biurka lub biurek w ramach open office, w którym pracowali przedstawiciele różnych firm, każdy skupiony na realizowaniu własnych obowiązków. Obecnie taka opcja jest wciąż możliwa.

Niektóre coworkingi z czasem wprowadziły jednak bardziej rozbudowaną ofertę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mikro i małych przedsiębiorstw. Coworking sprawdza się bowiem zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, które w ten sposób zyskują optymalne miejsce do pracy – z własnym pomieszczeniem lub przestrzenią dzieloną z innymi użytkownikami.

.

Dla kogo jest coworking?

Idea współdzielenia biura przez przedstawicieli różnych biznesów sprawdza się zwłaszcza u przedstawicieli wolnych zawodów. Chętnie korzystają z niej programiści, którzy w ramach umowy otrzymują biurko, dostęp do drukarki lub sali, w której mogą przeprowadzić videokonferencję z klientem.

Tego typu rozwiązanie preferują też mikroprzedsiębiorstwa, z zespołami, składającymi się tylko z kilku pracowników, a także rozwijające się start-up’y.

.

Coworking – zalety i ograniczenia rozwiązania?

Podstawową korzyścią, płynącą z coworkingu, jest oczywiście ograniczenie kosztów stałych. Wynajem biurka lub nawet całego pomieszczenia w ramach większej struktury generuje bowiem niższe wydatki niż samodzielny najem całego biura, w którym trzeba zadbać o wyposażenie, negocjowanie umów na wszystkie media oraz dbanie o całą infrastrukturę. W coworkingu uzyskuje się to wszystko w ramach standardowej usługi.

Coworking to także świetna opcja, gdy działalność gospodarcza nie wymaga ciągłego prowadzenia stacjonarnego biura. Przestrzeń można wynajmować okazjonalnie lub na czas trwania konkretnych projektów. Dzięki temu zyskuje się miejsce do spotkań z klientami oraz do wygodnego działania poza Home Office.

Umowy w coworkingu są bardziej elastyczne niż te tradycyjne. Można je podpisać na krótki czas, a także łatwo zmieniać wielkość wynajmowanej przestrzeni. Dzięki temu szybko reaguje się na nowe warunki na rynku, intensywny rozwój przedsiębiorstwa albo przestoje w branży, bez obaw o płynność w realizacji zadań.

Coworking to perfekcyjnie zaaranżowane przestrzenie do pracy oraz spotkań. Przedsiębiorca podpisuje umowę i niemal od razu może zacząć działać. Nie musi zajmować się meblowaniem, dbaniem o wyposażenie oraz rozmaite produkty, jak choćby materiały biurowe, kawa, herbata lub środki czystości. Wszystko to otrzymuje w ramach usługi coworkingu.

W końcu coworking pozwala na poznawanie nowych ludzi, co może owocować ciekawymi kontaktami biznesowymi lub towarzyskimi.

Czy coworking ma wady? Jest ich raczej niewiele. Wynikają głównie z interakcji z innymi ludźmi. Niekiedy można bowiem trafić na osoby trudne w dzieleniu przestrzeni biurowej. W takich sytuacjach warto jednak po prostu zmienić biurko lub przenieść się do innego pomieszczenia.

.

Praktyczny coworking – nowoczesne biura od Omnioffice

W Omnioffice staramy się wpisywać w rytm działania naszych klientów, którzy szukają funkcjonalnych i elastycznych przestrzeni biurowych dla swoich biznesów. Takie też są nasze biura coworkingowe – optymalnie wyposażone, w pełni przygotowane do pracy biurowej.

Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą zoptymalizować koszty prowadzenia biura, poprawić funkcjonowanie firmy, a także nawiązać nowe znajomości. Korzyści jest zatem znacznie więcej niż mankamentów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat biur coworkingowych w Warszawie i Krakowie? Zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszej strony internetowej: www.biuraserwisowane.pl