
Aż 89% ankietowanych będzie w najbliższym czasie pracować w biurach
Zaledwie 11% ankietowanych przez OmniOffice użytkowników LinkedIn deklaruje pozostanie na home office mimo poprawiającej się sytuacji pandemicznej i umacniającemu się trendowi powrotu do pracy biurowej. W przeprowadzonej ankiecie spytaliśmy naszych rodaków o ich plany dotyczące miejsca wykonywania pracy w najbliższych miesiącach. Aż 89% odpowiadających osób wskazało na choć częściowy powrót do pracy stacjonarnej.
Na całym świecie zauważalna jest nasilająca się tendencja do powrotu do wykonywania obowiązków zawodowych w biurach, conajmniej w modelu hybrydowym [kilka dni w tygodniu]. Giganci, tacy jak Facebook czy Google, zdecydowali się skrócić deklarowany wcześniej czas pracy zdalnej, otwierając po ponad roku dla swoich zespołów biura. Poprawiająca się sytuacja pandemiczna to jeden z oczywistych powodów, jednak dane socjologiczne mają również ogromny wpływ na takie decyzje. Liczne badania prowadzone przez szereg instytucji w okresie pandemii wskazują, że jakkolwiek praca z domu bywa wygodna, jesteśmy jednak stworzenia stadnymi i brakuje nam codziennych spotkań przy kawie, atmosfery biurowej, dźwięków żyjącego biura czy firmowych ploteczek. Próby wprowadzania komunikatorów firmowych, mających zastąpić bezpośrednie interakcje i podtrzymać relacje między pracownikami, w większości zawiodły - po pierwszym okresie intensywnych rozmów on-line, grupy zamarły. Nie można pominąć także wskaźników efektywności wykonywanej pracy i aspektów psychologicznych dotykających pracowników na zdalnej. Mówiąc o efektywności należy pamiętać, że jednym z największych problemów są „rozpraszacze”, których na home office nie brakuje - od obecności partnera także pracującego zdalnie, przez dzieci na nauce zdalnej, po zwyczajne domowe czynności, ktore można wykonać „w międzyczasie”. Praca biurowa zdecydowanie ogranicza katalog tych przeszkadzaczy, powodując wyższe skupienie na obowiązkach i efektywność. Jak pokazują z kolei dane psychologów, ciągłe przebywanie i praca z domu, nieco paradoksalnie w obliczu wspominanych rozpraszaczy, powodują, że mamy poczucie stałej obecności w pracy i dyspozycyjności. Trudno więc o work-life-balance.
Powrót do biur zdaje się więc być naturalną i nieuniknioną koleją rzeczy. Z danych uzyskanych od osób wypełniających naszą ankietę, praca hybrydowa i pełny powrót do biura będą w najbliższym czasie na niemal identycznym poziomie. Model hybrydowy w ankiecie OmniOffice wskazało 45% osób. W praktyce oznacza to spędzanie 2-3 dni tygodniowo w biurze, zależnie od ustaleń z pracodawcą. 44% biorących udział w ankiecie wskazało z kolei na pracę w biurze w pełnym wymiarze godzin. Co czwarta z tych osób twierdzi, że praca z domu w jej przypadku w ogóle niemożliwa.