Rynek biur serwisowanych w Warszawie – zmiany i trendy w 2024 roku

Firma wynajmuje przestrzeń biurową, a następnie ją aranżuje i użytkuje – jeszcze do niedawna był to standard na rynku biurowym. W postpandemicznej rzeczywistości coraz więcej przedsiębiorców wybiera jednak elastyczność. Rezultat – rosnące zainteresowanie biurami serwisowanymi. Ten model wynajmu cały czas również ewoluuje, co widać na przykładzie oferty OmniOffice.

 

Zmiany na rynku biur serwisowanych na przestrzeni lat

 

Chociaż biura serwisowane są dostępne na rynku już od ponad dekady, to dopiero pandemia COVID-19 – precyzując, zmiany w podejściu do organizacji pracy – sprawiła, że ten format najmu stał się niezwykle popularny. Dobrym przykładem jest Warszawa, która charakteryzuje się największym rynkiem biurowym w Polsce. Operator biur serwisowanych OmniOffice początkowo oferował tylko kilka biur serwisowanych w jednym z warszawskich biurowców – dziś są już ich setki. To najlepiej obrazuje skalę zapotrzebowania na ten model wynajmu przestrzeni biurowej.

 

Dlaczego biura serwisowane Warszawa znalazły się w centrum zainteresowania najemców powierzchni biurowych? Elastyczny wynajem biur pozwala uniknąć długoterminowych umów i lepiej wpisuje się w potrzeby przedsiębiorców działających w niepewnych warunkach. W przypadku biur serwisowanych oferowanych przez OmniOffice minimalny okres wynajmu to zaledwie 1 miesiąc. To sprawia, że firmy mogą szybko reagować na zmiany kadrowe – wzrost lub redukcję zatrudnienia. Za zmiany na rynku biur serwisowanych odpowiada również kilka innych czynników.

 
  • Popularyzacja pracy hybrydowej, która doprowadziła do zmniejszenia zapotrzebowania na liczbę biurek, w konsekwencji czego wiele firm może pozwolić sobie na biura serwisowane o wysokim standardzie np. w centrum miasta. 
  • Dystansowanie społeczne, podczas którego biura serwisowane zaczęły być postrzegane jako bezpieczna alternatywa dla coworkingu (sprawdź, czym jest coworking). Chętnie zaczęli z nich korzystać także freelancerzy i małe przedsiębiorstwa. 
  • Chęć pozyskania specjalistów, których praca przyczyni się do rozwoju firmy. Biura serwisowane są w takim przypadku optymalnym rozwiązaniem – pozwalają na wynajęcie kilku biur w różnych prestiżowych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach w obrębie jednego miasta. 
 

biuro serwisowane OmniOffice w Warszawie

 

Biura serwisowane – trendy w 2024 roku

 

Wzmożone zainteresowanie biurami serwisowanymi powoduje, że operatorzy muszą odpowiadać na potrzeby potencjalnych klientów. Jakie są trendy w 2024 roku? Dotyczą one różnych płaszczyzn – podejścia do wyboru biurowca, sposobu rezerwacji biur serwisowanych i wreszcie postrzegania miejsca pracy.

 

Operatorzy nieprzypadkowo pod biura serwisowane typują nowoczesne i doskonale skomunikowane obiekty wielofunkcyjne (mixed-use). W ofercie OmniOffice przykładem takiego biurowca jest zlokalizowany w Śródmieściu biurowiec Q22 – znajduje się w nim m.in. sklep organiczny, kawiarnia i piekarnia. Wiele sklepów i usług w najbliższym otoczeniu w połączeniu z infrastrukturą dla rowerzystów oraz możliwością dojechania do miejsca pracy środkami komunikacji publicznej ułatwia dbanie o work-life balance. Najemcy i ich pracownicy doceniają te udogodnienia. 

 

Współcześnie firmy w pełni korzystają z dostępu do internetu – w ten sposób sprzedają i komunikują się z klientami, online często załatwiają też sprawy urzędowe. Wielu przedsiębiorców oczekuje, że równie łatwe będzie wynajęcie powierzchni biurowej. OmniOffice umożliwia to poprzez stronę biuraserwisowane.pl. W pierwszej kolejności należy określić liczbę stanowisk pracy i wybrać lokalizację, a w kolejnym kroku pozostaje już tylko skonfigurować biuro i je zarezerwować. Wszystko te czynności odbywają się bez kontaktu z pracownikami OmniOffice. 

 

Biura serwisowane to coś więcej niż tylko przestrzeń do pracy. Co obejmuje wynajem biur serwisowanych? Ta powierzchnia biurowa zapewnia dostęp do licznych usług w modelu shared-service (np. recepcji) oraz przestrzeni wspólnych. W 2024 roku te drugie nie ograniczają się już wyłącznie do pomieszczeń socjalnych – mowa również o chillroomie czy tarasie z widokiem na miasto. Na odpoczynek na świeżym powietrzu bez opuszczania budynku mogą liczyć najemcy biur serwisowanych w Carpathia Office House.  

 

Biura serwisowane OmniOffice – już nie tylko w Warszawie

 

Warszawski rynek biurowy przeciera szlaki – to właśnie tu wdrażane są nowe rozwiązania, które następnie są przeszczepiane na rynki regionalne. Ta reguła jest też widoczna, gdy mowa o biurach serwisowanych. OmniOffice nie koncentruje się już wyłącznie na warszawskim rynku. Aktualnie z elastycznej przestrzeni biurowej mogą skorzystać również firmy działające w Krakowie – biura serwisowane Kraków są dostępne np. w biurowcu Marshal Center. 

 

Rozwój biur serwisowanych na rynkach poza Warszawą to trend, który będzie się rozwijał w kolejnych latach. Niemal pewne jest też, że najemcy coraz częściej będą oczekiwać dodatkowych usług, które będą realizowane w pakiecie. Nie powinno zatem dziwić, że operatorzy biur serwisowanych takich jak OmniOffice wciąż rozszerzają swoją ofertę i dopasowują ją do zmieniających się potrzeb.